Piżamy bawełniane damskie. Wszystkie ich sekrety, zalety i wady.

Piżamy bawełniane damskie. Wszystkie ich sekrety, zalety i wady.

Wybierając damską piżamę bawełnianą zazwyczaj zwracasz uwagę na krój, deseń i cenę. W efekcie niektóre ze strojów nocnych z tego materiału nosisz przez wiele lat, a inne nadają się do wyrzucenia praktycznie po pierwszym praniu. Dlaczego tak się dzieje i co powinnaś wiedzieć, aby rozpoznać dobrą gatunkowo damską piżamę bawełnianą? Jak ocenić jakość damskiej bielizny bawełnianej podczas zakupu w sklepie internetowym?

Czy każda damska piżama bawełniana jest równie dobra?

Bawełna jest materiałem, z którego najczęściej produkowana zarówno bielizna nocna, jak i odzież w ogóle. Wykonuje się z niej spodnie, bluzki, sukienki i garnitury. Jest wygodna, łatwo dostępna i uchodzi za nieskomplikowaną w pielęgnacji oraz tanią. Wystarczy jednak porównać kilka egzemplarzy damskich piżam bawełnianych, żeby zorientować się, że tylko niektóre z nich są dobrym pomysłem na każdą noc.

Uniwersalność damskich piżam bawełnianych to najmniej drastyczny mit. Rzeczywiście,  z włókien bawełnianych może  powstać materiał o niemal dowolnej fakturze i grubości. Od cienkich i śliskich niczym jedwab satyn, po mięsisty materiał frotté. Dlatego piżamy damskie bawełniane na lato potrafią sprawdzać się tak samo dobrze, jak piżamy damskie bawełniane z linii zimowych. Zupełnie, jakby bawełna zadawała kłam powiedzeniu, że jeśli coś jest do wszystkiego, to jest do niczego.

Niestety, duża popularność potrafi wyraźnie odbić się na jakości i to na wielu etapach produkcji bawełnianej piżamy damskiej. Bardzo łatwo też jest o zakup odzieży, z której nie będziesz zadowolona, pomimo że jakość była Twoim celem. Możesz wydać astronomiczną kwotę na bawełnianą piżamę damską opatrzoną kilkoma certyfikatami, a i tak kurczy się ona po pierwszym praniu lub przestała być przyjemna w dotyku. Wszystko przez mity, którymi się sugerujemy decydując o zakupie

Piżama cętkowana GEPARD bawełniana z szortami
Piżama cętkowana GEPARD bawełniana z szortami

Co jest mitem w kwestii damskich piżam bawełnianych?

Dużym przekłamaniem w kwestii damskiej bielizny nocnej jest termin bawełny organicznej. Każda damska piżama bawełniana, która może trafić do twojej szafy jest pochodzenia roślinnego. Nawet jeśli tylko kilka procent jej składu stanowią bawełniane włókna, to zostały one wyprodukowane z chmurek bawełny zebranych z kolczastych krzaczków. Termin bawełna organiczna oznacza tylko, że rośliny, które posłużyły do produkcji Twojej bawełnianej piżamy damskiej, pochodzą z plantacji, która nie stosuje pestycydów. Niestety, ma to dla Ciebie i Twojego zdrowia znaczenie marginalne.

Oznaczenie bawełna organiczna nic Ci nie mówi o tym, co dzieje się z materiałem roślinnym po  opuszczeniu przez niego plantacji. Tymczasem to na tym etapie najczęściej jest on wzbogacany o alergeny.  Jako konsument w prosty sposób nie jesteś w stanie potwierdzić kolejnych kroków pozyskiwania włókien oraz wytwarzania materii, która posłużyła do uszycia interesującej Cię damskiej piżamy bawełnianej. Jedyne co możesz zrobić, to ograniczyć ilość pośredników i dokonać zakupu jak najbliżej źródła, czyli od producenta bielizny bawełnianej, takiego jak Muzzy Nightwear. Jest na to wygodny sposób pod postacią sklepów online.

Wskazówka, aby przed zakupem dokładnie ocenić gęstości splotu, także jest jednym wielkim mitem. Każdy typ materiału może mieć inaczej poprowadzoną przędzę.  Luźne, widoczne sploty są charakterystyczne dla materiałów, które są grube i miękkie, co nie przekłada się na jakość Twojej damskiej piżamy bawełnianej. Dotykając materiału, ocenisz tylko czy nie jest on zleżały i czy nie ma skaz tkackich. Są to wady, których istnienie powinno zwrócić uwagę producenta lub dystrybutora.

Jak wybrać wysokogatunkową damską piżamę bawełnianą?

Dobrym sposobem na ocenę jakości materiału w przypadku bawełnianej bielizny nocnej jest sprawdzenie metki lub specyfikacji produktu w sklepie internetowym. Znajdziesz tam  informacje pozwalające określić Ci, czy kupujesz piżamę damską bawełnianą, czy głównie poliestrową.  Im bliżej 100 % zawartości naturalnych włókien, tym większa szansa, że kupujesz damską piżamę bawełnianą, która zapewni Ci komfort podczas snu i posłuży przez długi czas.

Metka jest też istotna, bo z niej dowiesz się jak powinnaś pielęgnować damską piżamę bawełnianą . Duża ilość włókien naturalnych, takich jak bawełna, len lub jedwab oznacza, że o piżamę damską należy odpowiednio dbać. Ma ona bowiem naturalną skłonność do kurczenia się pod wypływem wody o wysokiej temperaturze. Wskazówki mogą być różne i zależne od tego, czy producent odzieży stosuje proces sanforyzacji. Polega on na odpowiednim naciągania materiału jeszcze przed dostarczeniem go do szwalni.  

Dzięki sanforyzacji  bawełna spełnia polską normę kurczliwości i nie traci swoich właściwości podczas prania nawet w 40° C. To dlatego damskie piżamy bawełniane Muzy Nightwear mogą być prane właśnie w takiej temperaturze. Wielu producentów odzieży bawełnianej odpuszcza sobie sanforyzację. Wymaga ona czasu, miejsca i nakładu kosztów. Niestety, nie informuje kupujących w dostateczny sposób, że ich produkt nie spełnia norm kurczliwości dla włókien naturalnych. W efekcie kupujesz damską piżamę bawełnianą, która pomimo prawidłowej pielęgnacji potrafi się skurczyć i szybko zniszczyć. 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *